sposterig ([personal profile] sposterig) wrote2017-05-13 06:49 pm

Мій духоватний учитель. Сум за Пелєвіним.

Днями робив генеральне весняне прибирання із миттям вікон, і це зайняло весь світловий день. То для фону я включив собі останню аудіокнигу Пелєвіна “Лампа Мафусаіла”, і всю її прослухав. І взяв мене сум і розпач: так, ніби в якоїсь дуже близької і важливої для мене людини — в батька, наприклад — на моїх очах розвивається сенільна деменція, і нічогісінько не можу з цим зробити, лише з жахом дивитись, як руйнується колись знайома особистість, як вона втрачає свій розум і інтереси, стає дратівливою, дріб'язковою, глупою, як ніч пізньої осені.
 
Віктор Пєлєвін був для мене дуже значущим письменником. Вперше його текст попав мені на очі, коли мені було років двадцять. Я тоді, ще не закінчивши інститут, працював в наркодиспансері і часто сидів на нічних змінах; а в шафі в кабінеті там стояли багаторічні підшивки научпоп журналів, і я їх читав — а там було що почитати. В пізньорадянські часи всякі дисиденти часто ховалися від цензури в дитячих та наукових журналах, там, мабуть, контроль був слабший; “Химия и жизнь” и “Пионер” були для мене в підлітковому віці люком в мистецький андеграунд.
 
На тій роботі мені тяжко було: я був інфантильний, а там же ж горе людське зконцентроване. В стресі я був постійно. І ось на нічному чергуванні попалося мені оповідання про хлопців на містичній стражі в холодну ніч; і так воно мені припало до душі! Звісно, я моментально себе із персонажем ототожнив і сприйняв текст як якесь послання; я тоді активно богоіскатєльствовал. І що цікаво: і автора, і назву оповідання я відразу забув, але враження вкарбувалося навічно. І згодом я навіть став сумніватися, чи не вигадав я його, чи не наснилося воно мені у душевній тривозі? Таке воно було фантасмагоричне.
 
А коли згодом отримав в руки “Чапаева и Пустоту”, то впізнав текст як давно відомого, але забутого старшого друга, чи навіть духовного учителя. І років з десять, всю мою молодість, я дуже уважно до Пелєвіна ставився, дуже важливим він був для формування моєї особистості. Перечитував старе, негайно біг за новим (зрадів, коли він закінчив мовчання), обдумував, обговорював із друзями, і знову перечитував.
Одного разу взимку я мав довгу пересадку в Москві, і виїхав в місто роздивитись. Я Москву погано знаю, завжди там бував лише перескоком. І щоби не відчувати себе вже зовсім одиноким в цих нетрях, став був шукати, що в мене в телефоні є з аудіокниг, і знайшов “Generation П”. І от брожу розгрібаю сніг, захожу на якийсь міст через річку — а в навушниках мені розказують, як в 1993-ому танк з мосту стріляє по парламенту. І в цей момент я озираюся — і овва: ось він, їхній білий дім, підсвічений у темноті, і я на мості! Запам'ятався мені цей дивний збіг.
 
Але десять років тому щось сталося. Стилістично він став нуднішим, жарти стали штучними, а персонажі і сюжетні ходи повторюваними; ну то таке, кожен письменник насправді все життя пише і переписує одну й ту саму книжку. Гірше трапилося із етикою і метанаративом. Ну тобто яку історію розповідає автор, розповідаючи свою історію? Головна історія його була про звільнення від марноти і жорстокості соціального світу шляхом зіткнення лобами найогидніших тварей цього світу — і втечі на волю, поки ті зайняті бійкою за владу. З позитивними героями в нього взагалі-то було напряжно, але завжди існувала закадрова ідейна перспектива, можливість свободи. І головні персонажі в нього були хай егоістичні, але хоча б волелюбні — навіть Стьопа з “Чисел”. Був, правда, і тотально цинічний Татарський — але в тому романі весь тотальний цинізм єльцинської Московщини пожирав сам себе і якимось чином залишав у мене відчуття звільнення від того мороку; там настільки не було хороших ідей і людей, що і вся система не трималася купи і розвалювалася на очах. Але в “Ампір В” система вже не розвалилася, а спокійно собі перетравила непоганих пацанчика з дєвчонкою, а в “Ананасной воде” спецслужбіст із хтонічної мутної потвори вже перетворився на совість нашої епохи, отакої! Мене, стривоженого такою еволюцією пріоритетів, заспокоїв “SNUFF”, в якому повернулися і герой, і визволення; але це було передсмертне опритомнення. Далі пішла задуха і затьмарення. Позитивний герой-шукач зник, альтернатива зникла, навіть потойбічні світи стали бюрократичними казармами, а кагебісти із тупих і смертоносних перетворилися на простєцкіх мужичков-хитрунів. Залишилася боротьба сил за право гіпнотизувати стадо; але і вампіри в “Бетмені”, і ефесбешники в “Мафусаілі” вже не такі самі, як їхні опоненти, а кращі і мудріші. В “Чапаєві” і “Generation П” різні сили знищували одна одну і герой лишався голим на голій землі; а в останніх романах — вже ні, тепер вже одна із сил перемагає, і перемагає по праву, і герой приєднується до цієї сили. І ця сила чомусь — тіньова московська влада. Тягнувся Віктор Олегович до небесної хмарини, а упіймав оберемок вати.
 
***
 
Я залишаю за собою вдячність і повагу до Пелєвіна, і цікавість до його майбутніх нових творів — поки людина жива, все ще можна виправити.
juan_gandhi: (Default)

[personal profile] juan_gandhi 2017-05-13 04:44 pm (UTC)(link)
Эх, вон оно как.
Я-то на него всю жизнь смотрел как на талантливого но несерьезного прикольщика. Мастер слова, не более того. Владел, значит, умами. Да, неудачно получилось, конечно.

Ничего, если дам совет? Читайте классику. Ну или даже Леся; Лесь таки мудрее.
juan_gandhi: (Default)

[personal profile] juan_gandhi 2017-05-14 04:54 am (UTC)(link)
Я его по Эспресо слушал; классный.
Жаль, конечно. Но что ж поделаешь.
gvynt: (Default)

[personal profile] gvynt 2017-05-13 05:01 pm (UTC)(link)
Для мене Пєлєвін залишився автором, який найкраще змалював пострадянську епоху і у певному сенсі вплинув на мою долю. На цьому його місію було закінчено, і подальша діяльність полягає виключно у зароблянні грошей за будь-яку ціну. Це його вибір як дорослої людини, яка не підписувалася бути духовним лідером. А мій вибір, як дорослої людини, не шукати перлин серед лайна, щоб не розчаровуватися зайвого разу.

Така моя думка з цього приводу.
old_perdell: (Default)

[personal profile] old_perdell 2017-05-13 05:29 pm (UTC)(link)
Запомнились "Омон Ра" и "Ассассин", раз в 2-3года перечитываю.
Прочее показалось малозначимо как-то...После Дженерейшен Пи и следить перестал.
vera_croose: Vera (Default)

[personal profile] vera_croose 2017-05-13 08:06 pm (UTC)(link)
Желтая стрела и Чапаев, и все!
Вот как Стрела заинтересовала, точно так же Пустота отбила охоту с ним связываться.
Я как-то сразу почувствовала, что ли, его вот эту вот внутреннюю ущербность, и только удивлялась, глядя на то, как другие фапают на его книги, что там читать-то?!
В Пелевине, как в зеркале, отразилась в общем-то общая, одна на всех, творческая судьба очень многих российских писателей.
Если коротко - то этому есть только одно определение: Стокгольмский синдром. Жертва, проникшаяся нежными чувствами к собственному мучителю.
Я писала об этом у себя в посте про Дядю Сашу (Ночь с Гитлером).
Это в общем-то сложно распознать на такой стадии, но вот на-днях посмотрела по ICTV два фильма про войну, один - совковый, "Днепровский рубеж", другой - американский, с Ди Каприо в роли командира танка.
Герой Ди Каприо гибнет, приняв неравный бой с батальоном СС на обездвиженном, без одной гусеницы, танке.
Герой Рубежа - НКВД-шник, с видимым садистским удовольствием расстреливающий из счетверенного Максима роту немцев на узкой городской улочке. Зрителю Рубежа по умолчанию предлагается разделить с "героем" это самое удовольствие. То-есть: садизм в сознании совка стал нормой.
Что мы и видим последние три года на Донбассе.
Нафик-нафик, какой тут, плять, героизм, убивать беззащитных?!
Ди Каприо - он настоящий, война в этом фильме реальная, не картонная, с сомнительными героями в фуражках с красным околышем. Молодой стрелок, единственный выживший из всего экипажа, выжил еще и потому, что такой же молодой как и он немец-фольксштурмовец, обнаруживший его под танком, понял его молчаливую мольбу и не доложил своему командиру. То-есть опять таки - не картонный, а вполне реальный, живой, настоящий немец, мне рассказывали про таких, были, мало, но были.
Вот. А Рубеж - это то, к чему в итоге и пришел Пелевин. Ничего уже он не поправит, этот синдром необратим. Садизм, он как корь, заразен. Нужно обладать очень большим иммунитетом, чтоб с вами этого не случилось, но если вы всю жизнь сознательно проведете в такой среде, то рано или поздно заразитесь, се ля ви.
juan_gandhi: (Default)

[personal profile] juan_gandhi 2017-05-14 04:56 am (UTC)(link)
Да, да, да. Спасибо.
vera_croose: Vera (Default)

[personal profile] vera_croose 2017-05-14 09:03 am (UTC)(link)
Сперва чуть не обиделась, ирония послышалась, но перечитала еще раз и дошло: совок этот неистребимый даже в названии фильма отразился.
Вот взять "Ярость" - название как название, понятное каждому. Простое человеческое чувство, без всякой идеологии.
А тут - РУБЕЖ. Плять, войне сто лет в обед, а у них одно на уме, битва за хлеб, великие свершения, вот это вот все. Мудаки да и только. Еще этот счетверенный Максим - что-то вообще чудовищное, из области самодеятельного творчества, кто хоть что-то об этих девайсах во вторую мировую слышал, их же нигде больше кроме этого кина и не увидишь, ну как можно было такую чепуху выдумать, мозги у них где!?
Ну, зенитка была говорят такой конструкции, что-то счетверенное, но Максим, с огромными цинками под ленты... Понтасты-фантасты сценарий сочиняли, не иначе.
juan_gandhi: (Default)

[personal profile] juan_gandhi 2017-05-14 03:51 pm (UTC)(link)
А, я же выразился неудачно. Через запятую - это да, выглядит как ирония. Через точку - более точно выразило бы. Спасибо.
vera_croose: East (East)

[personal profile] vera_croose 2017-05-13 08:22 pm (UTC)(link)
Чорд!
Бред Питт, а не Ди Каприо.
Фильм "Ярость".