[personal profile] sposterig
Днями послухав аудіокнижку Ніколая Гумільова «Записки кавалериста» про його участь у Першій Світовій війні. Книжка сама по собі враження не справила: ані подіями, ані роздумами про них чи ставленням до них автор мене не зацікавив. Про війну він пише як про спорт, мораллю не переймається, і занадто хизується своєю вправністю в їзді верхи. Вірші в нього кращі і глибші за прозу.
Але пара побічних соціально-політичних деталей здалися цікавими, особливо в контексті нашої війни, що точиться.
- Одна з глав починається словами «Южная Польша – одно из красивейших мест России». Зараз звучить як оксюморон; ототожнення двох таких різних і соціально, політично, культурно далеких одна від одної країн – абсурдне. Але тоді він так написав; чому? Невже він насправді, природньо відчував Польщу як Росію? Складно повірити, адже, думаю, поляки так не відчували, тай і самі росіяни страждали на полонофобію. Хоча цей пасаж написаний легко і невимушено, все ж підозрюю, що Гумільов доклав певного вольового зусилля, щоби проігнорувати як не чужість, то різність цих двох країн. Так, мабуть, і сьогодні деякі прихильники «русково міра» закривають очі на окремість, відмінність України, Білорусі, та й Сибіру, північного Помор’я тощо. Культурно-політична, соціально-культурна мапа світу – річ пластична і відносна, в кожній голові вона якась своя. Та й нехай би собі, але ж Гумільов свою внутрішню мапу пропагував шаблею і гвинтівкою.
- Час від часу він описує свої страхи перед місцевим населенням: то очікує від старого селянина пострілу в спину, то від селянки – отруєного частування. Чи були такі випадки насправді? Ніколи не чув про партизанські дії під час Першої світової. Чи це несвідома демонізація місцевого люду, вигадування страхів, щоби виправдати власне, неуникненне на війні, насильство до нього?
- Аудіокнига була проілюстрована тогочасними грамофонними записами воєнних пісень. Звичайно, поезія у тих гімнах і романсах нікудишня, а патріотичний пафос і самозвеличування просто нестерпні – але, думаю, кожна з воюючих країн ліпила таку саму пропаганду. Однак дві пісні мене особливо зацікавили, і я пошукав про них в інтернеті, спираючись на слова, які зміг розчути з шипіння і рипіння старих платівок. Одна виявилася досить відомою – «Время изменится», з таким заспівом: Время изменится, враг в страхе скроется / Правда великая миру откроется. Друга – «Песня славянина»: Меж нами впредь не будет розни/ (тара-та-та) родных Балкан/ Мы вражьи все разрушим козни/ И явим миру братский мир славян. Цей месіанізм, ці претензії на якусь есхатологічну істину були б смішні, якби не були б страшні. Ну який такий новий світ вони тщілісь заснувати? Яку велику правду відкрити?Ось видно, що чогось невимовно прекрасного люди очікують; але включимо розум і спитаємо – чого саме? Конкретно? Війна, завоювання, терор, самовладдя – заради чого? У більшовиків трохи пізніше якийсь новий проект був – хоча і нелюдський, але артикульований, раціональний. А якщо без марксизму, руський мир як такий – то що це? Чого такого привабливого його адепти пропонують хоча б самим собі, я вже не кажу підкореним? Це, на жаль, не риторичне питання, бо такі самі вірні цієї квазірелігії зараз пнуться знов завоювати частину нашої країни – і, слід віддати їм належне, воюють сміливо і готові як вбивати, так і вмирати. За що? За марення, за ілюзію – реальні, матеріальні тортури і вбивства. Якби справа була б просто у домаганні влади – було б простіше. З такими можна поторгуватися і якось домовитися. А з фанатиком?

Profile

sposterig

October 2017

S M T W T F S
1234567
891011 121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Oct. 23rd, 2017 12:34 am
Powered by Dreamwidth Studios