[personal profile] sposterig
Одного разу в 2011 році я проїхав через містечко Сатанів на Поділлі.


Колись тут була прикордонна фортеційка від турків і татарів. Ця башта - залишок укріплень 16 сторіччя. Десь іще в місті є руїни замку, але я не шукав.


Зате відшукав покинуту старовинну синагогу тої ж епохи. Я з інтернету знав, що вона тут є, але не знайшов би - мені перехожий підказав. Навіть дороги туди нема, треба іти стежкою повз хати. Але як піднявся, то був вражений її розмірами!


Навіть нічого не знаючи про місцеву єврейську громаду, можна здогадатися, що вона була велика і багата. Дивись, яке мурування: твердиня!
Потім в англійській вікіпедії я подивився, що її так і будували як захисну споруду від нападів і погромів. А українська вікі, на сором нам, анічичирк про єврейське населення міста. Хоча і молитовні згадані, і серед славетних уродженців багато єврейських імен - але не про саму громаду. А вона складала значну частину мешканців - часом навіть переважну більшість - і була важлива для єврейського світу: людей на прізвище Сатановський і досі багато, а прізвищами люди, як правило, позначають значущість свого походження. Серед іншого, тут народилася єврейська письменниця кінця 17-го - початку 18-го сторічь Сара бас Товім, яка писала легенди і сама стала потім легендарним персонажем. Ти багато взагалі знаєш письменниць з того часу? Часу, коли жінка і людиною-то не вважалася? Ото ж.
(я все це вже потім в інтернетах вичитав; я взагалі спочатку щось побачу, а потім вже, зацікавлений, читаю; мудріше було б навпаки, готуватися перед поїздкою, але в мене посидющості не вистачає).

На сусідньому пагорбі занедбане єврейське кладовище. Надгробки дуже цікаві: там і олені, і ведмеді, і птахи. Мабуть, якісь захоплюючі історії про похованих тут людей. Це ж все якісь насичені змістом символи, бо начитані євреї тоді мали цілу культуру шифрів, символів і переносних значень.

Оці останні зайці, виявляється, є одним із символів діяспори, розсіяння євреїв по світу. А у української діяспори є символ? На жаль, не знаю жодного птаха, що літав би через Атлантику, а то підійшов би як талісман.

До речі, англо-вікі чомусь без пояснень веде від "Сатанова" до "трьох зайців", а там згадує слово "shafan", що на івриті означає або "барсука", або "кроля", тобто взагалі гризуна. Може, "шафан/сафан" і дав назву Сатанову? Було б просте пояснення, бо на той же укр-вікі щось неприроднє накручено про це.

Більшість сатанівських євреїв були вбиті нацистами під час окупації. Сьогодні день пам'яті жертв холокосту, і я оце написав як пам'ять і про цю складову культурного спадку нашої України, про цих людей, які вміли будувати міцні стіни і вирізати стрибучих зайців з каміння. Недоглянутість пам'яток показує, що сатанівська єврейська громада зникла, але ж їхня творчість ще стоїть, то треба берегти і пам'ятати.


***
Мене особисто тема холокосту, етнічної ненависті і геноциду дуже бентежить. З російського інтернету на мене ллється страшний холодний потік ненависті до мене, прямих погроз вбивства і мене особисто, і всього мого народу - просто за те, що я пишу українською. І на те нема жодної ради, жодного засобу переконати, докричатися, пояснити - "ми ж всі люди, і я людина, і ти, то згадай людське в собі?"... Де там! Налиті кров'ю очі і бездумні прокляття. Та і з "нашого" боку вже не раз чув погрози, що українською пишу не з тою вимовою і не з тими ідеями, а якщо в походження зануритись, то і взагалі ворог їхнього власного українського народу. І не заспокоює мене усвідомлення того, що всі ці wannabe-карателі є лише меншістю; із сучасними технічними засобами контролю та вбивства вже не потрібно мільйонів солдат, щоби вчинити геноцид на практиці, можна і невеликими силами обійтися, дай-но лише владу. Дуже добре я став співвідчувати євреїв, бо страшно мені буває.

Date: 2017-01-27 04:48 pm (UTC)
vladmradio: (Default)
From: [personal profile] vladmradio
Євреї після Голокосту перебудувалися й тепер образити єврея не так уже й просто.
А щодо співвітчизників...це так, це гана національна традиція - напіврозпадатися.
Донапіврозпадаємося так, що територію заселятимуть ведмедями, як зараз у Чорнобилі.

Profile

sposterig

October 2017

S M T W T F S
1234567
891011 121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Page Summary

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Oct. 23rd, 2017 12:35 am
Powered by Dreamwidth Studios