[personal profile] sposterig
Цього серпня в Туреччині відпочивали (точніше, втомлювався, занадто спекотно було, і взагалі не люблю подорожувати, але малого обіцяв на море звозити). І, звичайно, наполіг, щоби поїхали подивитись античність, а саме руїни грецького міста Фізаліс Фаселіс. Стояв такий собі мікрополіс на узбережжі, між морем і горами – крихітний, але глобальний: торгував деревиною і спеціями аж із Єгиптом, належав то Персії, то Афінам, то Родосу, і відвідували його і Александр Македонський, і римський імператор Адріан. В порту стояли досконалі кораблі, що перевозили чудові вироби майстрів і свіжі плітки. Мав театр, де певно що ставили і Софокла, і Публілія Сіра,

водогін,

терми з підігрівом,

вулицю процесій,

різьблені арки

- жваве, цивілізоване, включене у світ місто.

А звідти ми поїхали на канатці на гору Олімпос – і подивилися на Фаселіс з висоти 3 км. Ось ця кривулька і є той півострів, на якому він розташований.

На вершині гірського пасма холодно і нічого не росте

нас і автобусом довго везли, а в давнину пішки на цю височінь і взагалі неможливо було дістатися.

До того мене дивувало, як Мала Азія могла залишатися простором архаїчних культур (у Фрезера багато про них), і як там могли загубитися Гьобеклі-Тепе і столиці хеттів і фрігійців – адже географічно цей регіон знаходиться між і впритул до густонаселених цивілізаційних центрів. А от так – близько то близько, але і сам не влізеш, і цивілізацію свою сюди не затягнеш. Коли внизу на узбережжі вже була глобалізація інфопотоків і торгівлі – на плоскогір’ях ще людей у жертву приносили і кожне плем’я зі своєї гори не злізало. Культурно-мовна роздробленість Малої Азії дивовижна і сама по собі, і у контрасті до величезних об’єднаних економічно і політично країв по обидва боки від плоскогір’я. Дві тисячі років знадобилося сусідній грецькій цивілізації, щоби освоїти і уніфікувати цю область.

Північний Кавказ такий самий регіон, де соціальний розвиток зупинився в архаїці – і теж через фізичну недоступність. Басконія, Албанія/Косово – теж. Сибір і Приуралля – теж непроходимі; як увійшла туди феодальна соціальна модель у часи Московського царства – так і застигла, і не міняється шістсот років. Якби Карпати були вищими і скелястішими, мали б ми під боком і слов’янську дику архаїку. Хоча це ще питання – тоді, мабуть, там і досі б кельтське плем’я карпів сиділо, як етруски-рети третю тисячу років в Альпах сидять.

Profile

sposterig

October 2017

S M T W T F S
1234567
891011 121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Oct. 23rd, 2017 04:53 pm
Powered by Dreamwidth Studios