[personal profile] sposterig
Відразу декілька популярних дописувачів соцмереж дорікають або дражнять Росію Іраном: мовляв, Захід душив Іран санкціями тридцять п’ять років, а він собі потужно розвивається, а ось РФ посипалася за півроку. Я вважаю, що таке порівняння недоречне і помилкове, і ця помилка є потенційно небезпечною і для нас.
Іран 1979-2014 слід порівнювати не з сучасною Росією. Історично, цивілізаційно Іран відповідає Росії/СРСРу передвоєнної доби. Обидві країни пережили подібний соціально-революційний процес: руйнування патріархального кастового устрою і різка модернізація, яку рухала емансіпація і урівняння мас і координувала тоталітарна диктатура. І там, і тут люди ішли на жертви, погоджувалися терпіти війну, санкції і тоталітарний терор – заради чого? Заради обіцянки соціальної рівності. Це дає потужну мотивацію до боротьби і терпіння. Додає мотивації і очевидний матеріально-технічний прогрес - від початкового дуже низького солом’яно-глиняного рівня до індустрії, яка хоч і не дотягує до передових західних зразків, але все ж таки створює реальний фізичний продукт (в першу чергу зброю) і дає кваліфіковані робочі місця. За це і сам себе поважаєш, і перед сусідами пишаєшся (те, що такий устрій є тоталітарним для своїх і завойовницьким для чужих, для рядового учасника процесу, як правило, залишається непоміченим). Тож саме через це – рівність і індустріалізація – люди терпіли санкції і війну.

А що зараз обіцяє Росія своїм громадянам? Ані першого, ані другого. Власне, Іран теж цього вже не дає, і тому там два роки тому і трапився власний невдалий Майдан; але в них початковий егалітарний імпульс ще лишається потужним: Ахмадінеджад після президентського посту їздить в трамваї. А в Росії і того нема. А за злодіїв-крадіїв люди ані воювати не схочуть, ані санкції терпіти, вони не довіряють власній воровській державі.

Тому і нам нема чого радіти. Злорадіємо РФійській кризі, а ми самі хіба кращі? Україна – така сама воровська держава. Майдан був саме порухом до рівності і технічного прогресу, і саме цей порух дав суспільству втриматися підчас агресії. Але вже видно, що порух гасне, і державу змінити не вдалося. тому варто лише нашій державі отримати ще якогось міцного стусана, і ми посиплемося так само, як і РФ. Адже люди готові терпіти заради рівності і прогресу, а Україна не дає своїм громадянам ані першого, ані другого.

Profile

sposterig

October 2017

S M T W T F S
1234567
891011 121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Oct. 23rd, 2017 05:03 pm
Powered by Dreamwidth Studios